Nowy termin Kursu w Krakowie! 

Link do zapisów na kurs w Krakowie 19-20.10.2024

Kurs dedykowany jest nie tylko nauce pracy z pacjentem przebodźcowanym. Został zaprojektowany również w taki sposób, aby terapeuta mógł z niego skorzystać w postaci autoterapii. Koncepcja regulacyjnej pracy z ciałem w postaci modelu pracy manualnej sięga dawnych tradycji etnicznych; masaży orientalnych, koncepcji akupresury, termopunktury, terapii próźniowej czy narzędziowej. Osoby zainteresowane nauką technik wyciszających, przydatnych w gabinecie znajdą tu możliwość poznania, zebrania w całość i kompilacji wielu podejść terapeutycznych.

Kurs dedykowany jest również medykom, którzy chcą zadbać o swój dobrostan. Mamy więc możliwość włączenia pracy nad własnym systemem nerwowym w taki sposób, aby korzystały na tym obie strony zaangażowane w relację terapeutyczną. Spokojny, zadbany terapeuta manualny to terapeuta, który w sposób zrównoważony pracuje z pacjentem potrzebującym wsparcia. W mojej pracy zajmuję się ciałem, oddając pole pracy z psychiką innym specjalistom. Jednak ciało jest wystarczająco bogatym, ciekawym i dającym świetne rezultaty pracy obszarem.

Medycy to grupa zawodowa mająca kontakt z osobami chorującymi i towarzysząca im w zdrowieniu. Jest to obszar obarczony wysokim stopniem ryzyka - również możliwością wypalenia zawodowego. Jednak nie tylko my doświadczamy wpływu pacjentów na nasz stan psychoemocjonalny ale również sami wywieramy wpływ na podopiecznych. Czy sami nie wybieramy właśnie takiego lekarza, który zachowuje się wobec nas w sposób stabilny, dający oparcie i nadzieję? Świadomie (również nieświadomie!) - obserwujemy jego zachowanie, nawiązujemy kontakt wzrokowy, odbieramy sygnały niewerbalne i werbalne. Staramy się odczytać wszystkie poziomy informacji.  Czy często słyszysz od pacjenta, że to właśnie u ciebie w gabinecie uspokaja się, nabiera pewności i sił do walki z chorobą?

Czy możemy nauczyć się stałej obserwacji własnego stanu autonomicznego układu nerwowego i panować nad trudnymi emocjami pacjenta?

Jak wykorzystać zasady emocjonalnego BHP w trakcie wizyty, aby działały obustronnie wspierająco?

Jak dbać o własne zasoby?

Jak nie dać się wkręcić w spiralę strachu, niepewności co do własnych zdolności i zmęczenia?

W jaki sposób wyregulować własny układ nerwowy, aby chronić się przed nadmiernym wyjałowieniem sił psychicznych?

Jak pracować z własnym organizmem, aby umieć zapanować nad emocjami w gabinecie, wobec bólu i niepewności osób, z którymi pracujemy?

Czy jesteśmy w stanie wypracować w sobie samych solidną bazę, dzięki której oprzemy się burzom emocji (własnych i cudzych)?

Czy moglibyśmy nauczyć lub przekazać ten spokój naszym podopiecznym? Czy istnieją techniki obniżania wysokiej reaktywności osoby z którą pracujemy?

Zachowując dobrą kondycję psychiczną i fizyczną jeszcze lepiej pomożemy pacjentom, sprawniej zrealizujemy plany zawodowe, marzenia, odzyskamy siły. Jak to jest możliwe na poziomie pracy z ciałem?

Pracując przez dwadzieścia lat jako terapeutka zajęciowa i nauczycielka przetestowałam i zebrałam dostępne metody skutecznego zapobiegania kumulowaniu stresu i odczuwaniu jego niekorzystnych skutków podczas pracy z pacjentami przestymulowanymi, bólowymi, chorymi chronicznie.

Przygotowałam kompendium wiedzy praktycznej jak pracować z odczuciem zmęczenia u osoby, która na co dzień sama jest wsparciem dla swoich pacjentów. Jestem autorką programu kursu "Pacjent przebodźcowany. Metody wyciszania i wzajemnej regulacji za pomocą technik manualnych". Na początku kursu opowiem o neurobiologicznym podłożu stresu, o wrodzonych i wyuczonych reakcjach obronnych, o roli narządów zmysłów i przetwarzaniu bodźców.  Już na tym etapie możemy zrobić bardzo wiele! Wiedza, poczucie sprawczości i obserwacja pozwolą nam na mapowanie obszarów w ciele które potrzebują interwencji. Znając swoje potrzeby wdrożymy terapię manualną i narzędziową. Uwielbiam ten fragment, kiedy kursanci odkrywają jak wielką ulgę daje automasaż, praca z oddechem (kilka wersji do wyboru), ruchem, skupienie na czuciu głębokim! Czy wszystko sprawdzi się u każdego tak samo dobrze? Czy nauczysz się jedynie słusznego zestawu technik? Nie sądzę! Ale korzystając z całego wachlarza przedstawionych technik to Ty staniesz się współautorem spersonalizowanego programu! Będziesz umiał go modyfikować w zależności od potrzeb!

W tej autorskiej koncepcji pracy zintegrowałam elementy automasażu i oddziaływania na receptory skóry, arteterapii, techniki ruchu, relaksujące i koncentrujące uwagę zadania zręcznościowe i równoważące. Będziemy eksplorować również trening autogenny, sięgniemy również do inspiracji czerpanych ze wschodnich sztuk walk. Dla ułatwienia i zapamiętania opracowałam mini - podręcznik w małym formacie, abyś móc skorzystać z niego nawet w gabinecie - w przerwie pomiędzy wizytami pacjentów lub zastosować w każdym innym miejscu. Każdy Kursant otrzyma również antystresową niespodziankę.  Do zobaczenia na kursach. Żyj długo i pomyślnie!

 


Warsztaty Akupresura i Ruch 

6 kwietnia 2024 - Rzeszów

kilkugodzinny warsztat AKUPRESURA i RUCH w powszechnych dolegliwościach,
to cykl 2 spotkań w ciągu roku poświęconych spotkaniu z fizjoterapeutą i naturoterapeutą dla osób
doświadczających przewlekłych problemów bólowych związanych z codziennym funkcjonowaniem
i chcących nauczyć się jak pomóc sobie w praktyczny sposób.

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych aktywnym wpływem na stan samopoczucia. 
Omówione zostaną najczęstsze przyczyny dyskomfortu w układzie ruchu - układzie mięśniowo – szkieletowym
i tkance łącznej, a bazując na doświadczeniu i wiedzy akademickiej oraz terapii dalekowschodniej
zaproponujemy bezpieczne metody ćwiczeń, automasażu czy terapii odruchowej.

Podczas kwietniowego spotkania koncentrujemy się na górnej połowie ciała: głowie, twarzy, kręgosłupie szyjnym
i piersiowym, obręczy barkowej, łokciach, nadgarstkach i całych kończynach górnych oraz klatce piersiowej.
Przestawimy najskuteczniejsze protokoły postępowania - akupresurę, terapię ruchem, interwencje związane z punktami
i obszarami odruchowymi. Szczególnie ciekawą pracę zaproponujemy dla obszaru małżowiny usznej.

Warsztat wrześniowy zadedykujemy pracy z bólami zlokalizowanymi w dolnej połowie
ciała i kończynach dolnych oraz kręgosłupie lędźwiowym.

Prowadzący: 

Łukasz Gajos – fizjoterapeuta. Nauczyciel fizjoterapii i masażu, autor autorskich kursów dla fizjoterapeutów.
Łukasz obecnie prowadzi gabinet w Krakowie, zajmuje się  pacjentami cierpiącymi na schorzenia
o tle neurologicznym, dopasowując rodzaj interwencji i terapii do ich indywidualnych potrzeb.
Łączy terapię konwencjonalną z terapią naturalną. Poza terapiami neurofizjologicznymi (PNF, Bobath)
oraz terapią manualną stosuje m in pinoterapię, akupunkturę, akupresurę, suche igłowanie,
hirudoterapię oraz masaż wisceralny. www.rehabilitacja-gajos.pl

Dorota Rajchert - terapeutka zajęciowa, masażystka, terapeutka ruchem i gimnastyką chińską.
Prowadząca szkolenia Integracyjnej Terapii Stresu Przewlekłego i Integracyjnej Terapii Blizn
wg Katarzyny Młotek dla fizjoterapeutów. W pracy z pacjentami stosuje akupunkturę,
terapię craniosakralną wg Upledgera, terapię manualną. Prowadzi prywatną praktykę
i gabinet Kreatywne Usprawnianie w Łańcucie; www.dorotarajchert.pl